Mentollü Merhem

ÜRÜN BİLEŞİMİ
%15  Mentol,  %10 Kafur, %10 Ökaliptol. Yardımcı madde olarak Likit Parafin ve Vazelin içerir.

TIBBİ ÖZELLİKLERİ
Mentol, nane yağının (Mentha oil) ana aktif bileşenidir. İnflamasyon, spazm ve ağrının tedavisinde içeriden veya dışarıdan (yüzeysel olarak) kullanılır. Topikal uygulamadan sonra, mentol, ‘' soğuk'' reseptörlerini stimüle etmek yoluyla sinir membranlarının kalsiyum iyon akımlarını inhibe ederek, bir serinlik hissine neden olur.

Kafur,etkisini farklı reseptörleri etkileyerek göstermektedir. Kafurla indüklenen TRPV1(transient receptor potential vaniloid subtype1) reseptöründe duyarsızlaşma ve TRPA1(transient receptor potential ankyrin-repeat) reseptörünün blokajı, kafurun analjezik etklerinin temelini oluşturur.
Mentol,  Kafur  kan damarlarını genişletir. Uygulanan bölgeye kan akışını hızlandırır.
Ökaliptol uygulandığı bölgede kan dolaşımını harekete geçirerek bölgeyi ısıtır.

ÖNERİLEN KULLANIM YERLERİ
Artrit, burkulma, incilme, kas sertliği,bel ağrılarına bağlı  kas ve eklem ağrılarında, romatizmal hastalıklarda, nevraljide  tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Soğuk algınlıkları ve  burun tıkanıklıklarına bağlı semptomlarda gögüs ve sırta sürülmesi durumunda rahatlamaya yardımcı olur.

KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR
Hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kullanımdan önce küçük bir bölgede test edilerek uygulanabilir. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz.

UYARILAR / ÖNLEMLER
Sadece haricen kullanımlar içindir. Açık yara ve tahriş olmuş deride uygulanmaz. Sürüldükten sonra üzeri bandajla sarılmamalıdır. Gözle temasından kaçınılmalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Kullanmadan önce kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kullanımından önce küçük bir bölgede test edilerek uygulanabilir. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)`ne bildiriniz.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Ağrılı bölgeye ovularak sürülür. Ağrının şiddetine göre günde 3-4 defa kullanılır. Ağrıların 7 gün boyunca devam etmesi ya da birkaç gün içerisinde tekrarlaması halinde kullanımı bırakılarak, doktora danışılmalıdır.

TİCARİ ŞEKLİ
Kavanozda 3,5g , 40g.

SAĞLIK BAKANLIĞI İZİN (TARİH / NO)
17.05.2010 / 2010 - 32