Kataljin Buharlaşan Merhem

ÜRÜN BİLEŞİMİ
Mentol 1,1g, Kafur 2g, Ökaliptol 0,6g, Hindistan Cevizi Yağı 0,3g, Sedir Ağacı Yaprağı Yağı 0,3g, Terebentin Yağı 2g, Timol 0,1g Yardımcı Maddeler: Likit Parafin ve Vazelin İçerir.

TIBBİ ÖZELLİKLERİ
Aktif maddeler  arasında yer alan Kafur, Mentol, K. Hindistan Cevizi Yağı kılcal damarların genişlemesini sağlar ve uygulanan bölgenin ısıtılmasına ve ağrının giderilmesine yardımcı  olur. Ökaliptol, Terebentin, Mentol solunum yollarında yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkinin oluşmasına yardımcıdır.

ÖNERİLEN KULLANIM YERLERİ
Öksürük, ses kısıklığı, nezle ve soğuk algınlığı durumlarında rahatlamaya yardımcı olur.

KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR
Preparat içinde bulunan maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır. Açık yaraların üstüne, zarar görmüş, iltihaplanmış cilde sürülmemelidir. Bronşiyal astım veya solunum yollarında hassasiyetin geliştiği hastalıklarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER
Sadece haricen kullanım içindir. Yutulmamalı, burun deliklerine sürülmemelidir. Aşırı ısıdan uzak tutulmalı, aleve maruz bırakılmamalıdır. Mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır. Soluma durumunda kaynar su ile uygulanmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde doktora danışmadan kullanılmamalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 6 yaşından küçük çocuklara soluyarak uygulama yapılmamalıdır. Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz..

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kullanmadan önce küçük bir bölgede test edilerek uygulanabilir. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)'ne bildiriniz..

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Sadece sürülerek veya solumak suretiyle uygulanır. Sürülerek uygulama; Yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklarda az miktar  merhem  günde 2 - 4 kez  göğse, boyuna, sırta hafifçe masaj yapılarak uygulanır. 2 - 5  yaş arası çocuklarda sadece göğse ve sırta sürülür. Kataljin Merhem burun deliklerine  ve yüz bölgesine sürülmemelidir. Gece yatarken uygulamadan sonra geniş giysiler giyilmesi buharların solunmasını kolaylaştırır. Soluma yoluyla uygulama; 1 - 2 çay kaşığı  Kataljin  Merhem Yarım litre kaynatılmış su içerisine atılır. Buharları solunur. Soluma sırasında kaynatılmaya devam edilmemelidir. Kullandıktan sonra tekrar ısıtılmamalıdır. Uygulama esnasında çocuklar yanlız bırakılmamalıdır.

2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

TİCARİ ŞEKLİ
Kavanozda 40g.

SAĞLIK BAKANLIĞI İZİN (TARİH / NO)
19.01.1984 / 133-46