Mentollü Liniment

ÜRÜN BİLEŞİMİ
%35 Metil Salisilat, %15 Mentol, %15 Kafur, %10 Terebentin Yağı, %6 Okaliptol. Yardımcı madde olarak Likit Parafin içerir.

TIBBİ ÖZELLİKLERİ
Mentol, nane yağının (mentha oil) ana aktif bileşenidir. İnflamason, spazm ve ağrının tedavisinde içeriden veya dışarıdan (yüzeysel olarak) kullanılır. Topikal uygulamadan sonra, mentol, "soğuk" reseptörlerini stimüle etmek yoluyla sinir membranlarının kalsiyum iyon akımlarını inhibe ederek, bir serinlik hissine neden olur. Metil salisilat, aspirinin (asetil salisilik asit) esası olan salisilik asite benzemektedir.Anljezik etkisinin yanı sıra, topikal kullanımlarda antienflamasyon etkisi için de kullanılır. Kafur, birkaç sayıda farklı reseptörü inhibe ederek analjezik etki sağlar. Mentol, Metil Salisilat, Kafur kan damarlarını genişletir. Uygulanan bölgeye kan akışını hızlandırır. Terebentin yağı ve Okaliptol lumbago, artrit, nevralji gibi rahatsızlıklarda liniment (ovma losyonu) formlarında geniş ölçüde kullanılır. Kan dolaşımını harekete geçirerek bölgeyi ısıtır.

ÖNERİLEN KULLANIM YERLERİ
Kas ve eklem ağrılarında, adale ağrıları, sertlikleri, yorgunlukları, burkulma ve incinmelerde ağrıların azalmasına yardımcı olur. Kas, eklem rahatsızlıkları yanı sıra romatizma, siyatik ve lumbago tedavilerinde yardımcı olarak kullanılır.

KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR
Hassas ciltlerde kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER
Sadece haricen kullanımlar içindir. Açık yara ve tahriş olmuş deride uygulanmaz. Sürüldükten sonra üzeri bandajla sarılmamalıdır. Gözle temasından kaçınılmalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Yakma etkisi rahatsız edici olursa ılık su ve sabunla yıkanmalıdır.

Kullanmadan önce kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.

YAN ETKİLER
Hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kullanımından önce küçük bir bölgede test edilerek uygulanabilir. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)`ne bildiriniz.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Ağrılı bölgeye ovularak sürülür. Günde 3-4 defadan fazla kullanılmamalıdır. Ağrıların 7 gün boyunca devam etmesi ya da birkaç gün içerisinde tekrarlaması halinde kullanımı bırakılarak, doktora danışılmalıdır.

TİCARİ ŞEKLİ
Şişede 50cc ve 100cc

SAĞLIK BAKANLIĞI İZİN (TARİH / NO)
23.06.2009 / 2009 - 47