Sıkça Sorulan Sorular

Bir yakının vücudumunun aynı bölgesinde en az 6, en çok 48 saat tutulması önerilmektedir.
Çocukların cilt dokuları hassas olduğundan, yakının çocuklarda kullanımı önerilmez.
Yakı, kronik bel ağrısı, osteoartrit veya romatizmal hastalıklar, diskopati(belfıtığı), siyatalji, lumbalji, boyun, omuz, bel ve diğer bölgelerdeki kas ve eklem ağrıları, spor yaralanmaları nedeniyle oluşan ağrılarda kullanılması önerilmektedir.
Duyusal liflerde sinir iletimini sağlayan aracı molekül "p maddesi"dir. Ağrının beyin tarafından algılanması, ancak p maddesinin varlığıyla mümkündür. Kapsaisin, ağrıyı taşıyan sinir liflerinde p maddesini tüketerek, uyarının üst merkezlere ulaşmasını engeller ve bu yolla analjezik (ağrı kesici) etki gösterir.
Tekrarlayan kullanımlarda aynı bölgede kullanılacak ise 14 gün geçmelidir. Uygulanan yakı 2 günden fazla bekletilmemelidir.
Kapsikum 20 türden oluşan bir biber cinsidir. Kapsikumun en önemli 3 türü: Capsicum anuum L., Capsicum Frutescens L. ve Capsicum Fastigiatum‘dur. Kapsikum uçucu ve sabit yağlar içermekle birlikte, kapsaisin içermektedir. Macar Biberi olarak da bilinen Capsicum anuum, Parlak kırmızı renkli ve acı lezzetlidir. Tıbbi alanda kan sirkülasyonunu arttırmak için kullanılır. Güney Amerika kökenli olup, hemen hemen dünyanın her yerine dağılmıştır.
Kapsikum Oleoresin içinde kırmızı biberin acılığını veren alkaloididir. (Alkaloid; Bitkilerden elde edilen, alkali reaksiyon gösteren ve farmakolojik etkiye sahip bileşiklerin genel adı.) Kapsaisin, Kapsikum içerisindeki sıcaklık ve acılığın kaynağıdır. Uygulandığı bölgede kuvvetli bir sıcaklık ve yanma duygusu oluşturur. Kapsaisin uygulandığında ağrının periferal sinir sisteminden, merkezi sinir sistemine iletilmesini sağlayan bir kemomedyatör olan p maddesini bloke ederek ağrının azalmasına yardımcı olur. Ağrılı kas gerilmelerinde boyun, omuz, bel ve diğer kas ve eklem ağrılarının azaltılmasında kullanılır. Adale ağrıları ile romatizma, siyatik ve lumbago ağrılarının azalmasına yardımcıdır.
Emzirme döneminde yakı kullanılmamalıdır. Mutlaka kullanılması gerektiği durumlarda, uygulama yapıldığı sürece emzirmeye ara verilmelidir.
Her uygulamada sadece 1 adet yakı kullanılmalıdır. 
Evet. Sıcak özellikle yakma etkisinin daha fazla hissedilmesine neden olacağı için, banyo öncesinde yakı uygulandığı bölgeden çıkarılmalı ve mümkünse ılık su ile banyo yapılmalıdır. Banyo sonrası yeni bir yakı uygulanarak tedaviye devam edilebilir.
Yakı, tüm Muköz membranlarda (ağız, burun, göz dokusu) olduğu gibi, açık yaralarda da kullanılamaz. Kullanıldığı takdirde iritasyona (tahrişe) neden olur.
Gebelik ve Emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.